Qumështi pluhur tek Kompania Neranxi, me vlera ushqyese dhe me siguri maksimale për mungesë bakteresh
January 13, 2020
UNILEVER FOOD SOLUTION – në Shqipëri nëpërmjet Kompanisë Neranxi, dhjetor 2018
February 19, 2020

Hidhni ilaçet, për të parandaluar dhe shëruar nga virozat, ju vijnë në ndihmë këto produkte nga “Neranxi”!

Dhimbje fyti, temperaturë, rrufë…pothuajse e tillë është atmosfera në këtë sezon, që temperaturat bien ndjeshëm. Të parët preken fëmijët, që shkojnë nëpër kopshte dhe shkolla, në ambientet e punës dhe më pas virusi shpërndahet në të gjithë shtëpinë. Kjo dobëson ndjeshëm sistemin imunitar dhe ne i dorëzohemi krevatit. Po si ta zgjidhim? Organizata Botërore e Shëndetit, bën thirrje vazhdimisht që virozat nuk shërohen me antibiotikë, madje shpesh kjo e fundit në disa raste mund ta përkeqësojë shëndetin. Në këtë rast shprehja “Jemi ajo çfarë hamë”, merr kuptim më shumë se kurrë, sepse mund të shërohemi vetëm nëpërmjet ushqimeve të duhura. Mjekët dhe nutricionistët e Kompanisë Neranxi, për t’i ardhur në ndihmë konsumatorit, kanë bërë për ju, një listë të produkteve që ju shërojnë nga virozat dhe që mund t’i gjeni shumë lehtë në rrjetin e dyqaneve Neranxi Organic Market. Ja cilat janë:

1. Mjalti Manuka. Ky mjaltë është përdorur që në lashtësi për të trajtuar sëmundjet. Me fuqi të madhe aktibakteriale, ky mjalt stimulon prodhimin e qelizave speciale të cilat riparojnë indet e dëmtuara nga infeksionet e ndryshme. Gjithashtu është edhe anti-inflamator dhe lufton në perfeksion virozat.
2. Shafrani i Kuq Organik: Kjo erëz është cilësuar si superushqim për një arsye shumë të fortë. Ai është i pasur me antioksidantë dhe ka veti të mira anti-inflamatore. Provojeni atë në qumësht, mish dhe në ushqime të tjera të shëndetshme.
3. Bajamet: Ekspertët e shëndetit sugjerojnë gjithmonë që të konsumoni një grusht me bajame kur jeni me grip, të cilat ndihmojnë në luftimin e baktereve dhe virozave.
4. Boronica: Ky superushqim vjen me përfitime të shumta shëndetësore. Prandaj është ushqimi perfekt për të mbështetur sistemin imunitar në luftën kundër viruseve të dimrit. Është një antioksidues i fuqishëm, e mirë për t’u konsumuar e freskët, si çaj apo e thatë, dhe mund ta përfshini në lëngje të ndryshme apo smoothie.
5. Ekinezia: Është një lule e ngjashme me margaritën por ka ngjyre rozë. Kjo bimë ka efekte mbrojtëse të provuara shkencërisht. Ajo përdoret në lëngje për përforcimin e imunitetit dhe kundër dhimbjeve. Gjendet në dyqanet Neranxi në formë rrënje të copëtuar, gati për tu përdorur si çaj.
6. Xhinxheri: Studimet kanë treguar se konsumimi i rregullt i çajit të xhinxherit, forcon sistemin imunitar. Mbushur me antioksidantë, xhinxheri do të rrisë imunitetin tuaj, mbrojtjen nga infeksionet, nga i ftohuri dhe gripi.
7. Turmeriku: Forcon sistemin imunitar dhe mbron trupin nga infeksionet. Këtë veti e thekson një studim i kryer nga shkencëtarët në Oregon State University, të cilët kanë analizuar efektet e kurkumës, dhe në veçanti të kurkuminës (substancë thelbësore që e përmban turmeriku ) që bën aktivizimin e një geni të sistemit tonë imunitar. Kurkumina mundëson rritjen e niveleve të një proteine të quajtur CAMP, e cila rregullon përgjigjen e sistemit imunitar, thelbësore për të mbrojtur organizmin nga viruset dhe bakteret.
8. Vaji i kokosit: Vaji i arrës së kokosit është një antioksidant i fuqishëm, duke mbrojtur organizmin nga radikalet e lira. Forcon sistemin imunitar, vret viruset që shkaktojne grip, herpes, hepatit C, SARS, SIDA, fruth, etj;
9. Kanella: Forcon sistemin imunitar, është e pasur me antioksidantë. Përmban substanca të fuqishme kundër virozave, baktereve dhe mykut.
10. Salepi: Është një nga pijet më të preferuara, jo vetëm për shijen dhe aromën, por edhe për vlerat shëndetësore. Salepi ndër të tjera, ndihmon në parandalimin e bronkitit dhe kollës.
11. Të gjitha llojet e çajrave bio, erëzave apo bimëve kurative të cilat i gjeni në gamë të gjerë në rrjetin e dyqaneve Neranxi Organic Market janë të përkryera për situatat virale dhe ftohjet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *