Korrieri i Shëndetit

Në vetëm 5 javë ju arrini përmasat e një trupi ideal: Ja cfarë duhet të hani

Dieta jonë me 1350 kalori në dite ju bën që të mos ndiheni tëuritur gjatë ditës. Gjithashtu ju mund të merrni 25 gram fibra nëditë. Mjafton të konsumoni vetëm mëngjesin, drekën, darkën dhe një snack çdo ditë. Bashkojuni dietës sonë dhe ky plan 5-javor do t’ju ndihmojë të humbisni 7 kg.

Sekreti më i mirë i trupit: Ndaloni ndjenjën e urisë

6 zakonet e të ushqyerit të femrave Japoneze, ja pse janë gjithmonë në formë dhe të bukura

Gratë japoneze janë konsideruar ndër më të bukurat dhe elegante në botë. Në të 30-tat ato duken sikur janë 18, në të 40-tat duken sikur janë 25, dhe gjithashtu jetojnë më gjatë.

Ne kërkuam dhe gjetëm sekretet e dietës japoneze dhe mënyrën e jetesës…

Fisi “Hunza” jeton deri në 150 vjet

Hunzat nuk e njohin kancerin dhe gratë lindin në moshën 65 vjeçare. Ja si ushqehet fisi më jetëgjatë në botë.

Fisi Hunza është një popullatë e vogël e cila jeton në zonën veriore të Pakistanit. Besohet të jetë populli më i shëndetshëm dhe jetëgjatë në botë; sipas statistikave janë njerëz të lumtur dhe nuk e njohin kancerin. Ato përdorin ujë të ftohtë për tu larë dhe lindin fëmijë edhe në moshën 65 vjeçare.

Menu pastruese dhe anti-alergjike

Kjo menu është një shembull i fuqisë për reduktimin  e toksinave dhe alergjive. Doza e dhënë në receta janë për një person.

Mëngjes:
Muesli me drithëra, rrush të thatë, bajame, fara susami, luledielli, fara lini dhe fara kungulli.
Tërshërë me qumësht soje (në dimër) ose qumësht bajame (në verë).

Farat e Chias, ushqimi i mrekullive për të jetuar gjatë dhe shëndetshëm

Nga Omega 3 tek vitaminat, proteinat e kripërat minerale, tek  antioksidantët dhe aminiacidet. Ja si mund të investoni për shëndetin tuaj me pak shpenzime dhe shumë benefite.

Farat e chias janë një ushqim me vlera ushqyese të jashtëzakonshme. Ajo përmban makroushqyes dhe mikroushqyes në sasi të mëdha, sidomos po të kemi parasysh përmasat e vogla të farës. Përsa i përket makroushqyesve, 

Soja, kokrra e mrekullisë

ekreti i jetëgjatësisë së orientalëve që e përdorin prej 5000 vjetësh, qëndron tek kokrra magjike
 
Më shumë se një miliard njerëz çdo ditë konsumojnë një burim proteinash, që tani po fillon të zbulohet në Perëndim, djathë soje (tofu), i prodhuar nga soja, një nga ushqimet më të pasura e më të lira në botë. Për mijëra vjet, popujt e vendeve të Lindjes kanë ngrënë sojë dhe kjo mund të jetë një nga sekretet e jetëgjatësisë së tyre.  Soja është quajtur në mënyra të ndryshme “bima magjike

VIP-at NE TAVOLINE - Ha si një Supermodele!

Së pari, le ta themi hapur se: trupi i hollë dhe i gjatë i një modeleje është çështje fati, rezultat i një trashëgimie gjenetike. E megjithatë, edhe trupat më të mirë të botës duhet të vënë në punën teknikat e tyre për të mos humbur shkëlqimin që i karakterizon.

 E megjithatë, edhe trupat më të mirë të botës duhet të vënë në punën teknikat e tyre për të mos humbur shkëlqimin që i karakterizon.

Programet e tyre të trajnimit në mënyrë intensive dhe me fokusin e një atletit profesionist, por në shumë raste, duke u përqendruar në një regjim të rreptë

DIETA PALEO - Të hash si një njeri shpellash a mos është më e shëndetshme?

Të hash si një njeri shpellash a mos është më e shëndetshme? Zbuloni sekretet e Dietës Paleolitike dhe një mënyrë të re për të rënë nga pesha. Frymëzuar nga historia e njerëzve parahistorikë, dieta paleolitike dhe varianti i saj vegan, janë bërë sot në modë. Le të shohim arsyen pse?

Çfarë është ushqimi Paleolitik? E njohur me variante të ndryshme në dekadat e fundit nga disa hulumtues amerikanë, dieta paleolitike bazohet në një menu të frymëzuar nga epoka e gjuetisë dhe korrjes, që parapriu  më vonë ardhjen e bujqësisë.