Soya Orzomalto-qumësht Soje me Malt Elbi
March 14, 2018
ANISA
March 14, 2018
Show all

AHILEA

Category:
Description

Emri Latin: {Millefolium Achillea}
Millefolium Achillea është një bimë e lulëzuar e familjes Asteraceae. Eshtë e njohur dhe e përdorur në Azi, Evropë dhe Amerikën e Veriut. Në Meksikë dhe Koloradon Jugore quhet plumajillo (spanjisht “pendë e vogël”) nga forma e fletëve të saj dhe cilësisë. Në antikitet, ishte e njohur si “bima e ushtrisë”, për përdorimin e saj në luftra kundër rrjedhjes së gjakut nga plagët. Emri Achillea rrjedh nga karakteri mitik grek, Akili, i cili e ka përdorur bimën me ushtrinë e tij për të trajtuar plagët e betejës. Ahilea ka qenë përdorur gjithashtu si ushqim në shekullin e 17-të dhe ishte shumë e famshme si një perime.
 
Përdorimi: Gjethet e njoma përdoren në supë si spinaq. Ahilea është e ëmbël me një shije të lehtë të hidhur. Gjethet gjithashtu mund të jenë të thata dhe të përdoren si një barishte në gatim. Vaji i nxjerrë nga distilimi me avull e lulet e bimës, është përdorur përgjithësisht si një anti-inflamator. Si çaj ndihmon stimulimin e qarkullimit te gjakut, ajo është gjithashtu e dobishme në çrregullime menstruale, dhe si një mjet efektiv djersitje për të mposhtur temperaturën.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “AHILEA”

Your email address will not be published. Required fields are marked *