Arra e Brazilit
May 26, 2018
Kikirikë
May 26, 2018
Show all

Arra Amerikane Pecan

Category:
Description

(Caria Ilionensis)
Drufrutor i fuqishëm e kurorë të madhe që rritet e kultivohet në SH.B.A., sidomos në shtetin e Ilinoisit. Është i ngjashëm me arrën. Disa bimë janë mbjellë edhe në Sarandë, janë
përshtatur dhe kanë hyrë në prodhim. Fruti I ngjan arrës por ka formë pak më të gjatë dhe
në krye përfundon me majë. Thelpnjtë janë të shijshëm dhe aromatikë. Përmbajtja e tyre
ushqimore është si më poshtë, e shprehur në përqindje: vaj rreth 70, proteina 12,
karbohidrate 8,5, dhe 3.7 fibra (celuloze) si dhe kripëra minerale dhe vitaminë kryesisht
B, PP dhe E. Ka të njëjtat vlera ushqimore si edhe arra dhe përdorime në pastiçeri.Arra amerikane Pekan (Carya illinoinensis) është një lloj i arrorëve amtare në Meksikë dhe në Amerikën e Jugut. Drufrutor i fuqishëm me kurorë të madhe që rritet e kultivohet në SH.B.A., sidomos në shtetin e Ilinoisit. Është e ngjashëm me arrë̈n që rritet dhe në vendin tonë. Disa bimë janë mbjellë edhe në Sarandë, janë përshtatur dhe kanë hyrë në prodhim. Fruti i ngjan arrës por ka formë pak më të gjatë dhe në krye përfundon me majë. Thelpnjtë janë të shijshëm dhe aromatikë. Përmbajtja e tyre ushqimore është si më poshtë, e shprehur në përqindje: vaj rreth 70, proteina 12, karbohidrate 8,5, dhe 3.7 fibra (celuloze) si dhe kripëra minerale dhe vitaminë kryesisht B, PP dhe E. ka të njëjtat vlera ushqimore si edhe arra dhe përdorime në pastiçeri.
Arrat amerikane janë një burim i pasur i energjise, mbajnë 690 kalori në 100 gr, vlera ushqyese, minerale, vitamine të cilat janë esenciale për mirëmbajtjen e organizmit. Arrat merikane janë të pasura me acide yndyrore si acidi oleik si dhe antioksdiantë fenolik. Si rezultat i acideve yndyrore dhe antioksidantëve, këto ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve koronare. Arrat amerikane janë një burim i pasur me substanca fitokimike që mund të kontribuojnë në aktivitetin antioksidues, duke përfshirë vitaminën E, acidin polifenolik, beta karroten, lutein. Studimet tregojnë se këto komponime ndihmojnë trupin në heqjen e radikaleve të lira, dhe në këtë mënyrë të mbrojnë trupin nga sëmundjet dhe infeksionet. Arrat amerikane janë një burim i shkëlqyer i vitaminës E, veçanërisht të pasur me gama-tocopherol, sigurojnë 25 gr në 100 gr. vitamina E është një antioksidant i fuqishëm i nevojshëm për ruajtjen e integritetit të membranës qelizore dhe lëkurës, duke e mbrojtur atë nga radikalet e lira të dëmshme. Arrat amerikane janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i grupit të vitaminave B-kompleks, të tilla si riboflavin, niacin, thiamin, acidi pantotenik, vitamin B-6 dhe acidi folik. Së bashku këto vitamina veprojnë si faktorë në metabolzimin brenda trupit të njeriut. Arrat amerikane janë një burim i shkëlqyer i mineraleve si mangani, kaliumi, kalciumi, hekuri, magnezi, zinku dhe seleni. Një grusht i këtyre arrave është i mjaftueshëm për të mbajtur nivelet e rekomanduara ditore. Përdorimet në kuzhinë dhe pastiçeri. Këto arra mund të konsumohen si të vetme, të kripura dhe me sheqer. Këto mund të përdoren si një shtesë në përgatitje të recetave të ndryshme si ëmbëlsira, karamele dhe mufins. Përdoren gjërësisht në ëmbëltore për lloje të ndryshme ëmbëlsirash. Këto arra përdoren edhe për të bërë gjalpë për të lyer bukën, tostet etj

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Arra Amerikane Pecan”

Your email address will not be published. Required fields are marked *