ARRA
May 26, 2018
LAJTHI
May 26, 2018
Show all

BAJAME

Category:
Description

Bajamja është drufrutor i grupit të arrorëve që në vendin tonë kultivohet kryesisht në brezin e klimës së ngrohtë. Thelpinjtë e bajames të zhveshur nga lëvozhgat mbështjellëse, janë të veshur me një cipë të hollë ngjyrë bezhë, që mbështjellin dy thelpinj të bardhë, të shijshëm dhe romatikë në të ngrënë. Mjaft e pasur në lëndë ushqyese, sidomos në vaj që arrin 58-74 %, përmban proteina dhe sheqerna, vitamina A dhe të grupit B, vlera ushqimore rreth 650 kalori /100 gr. Fibra 11, g, Kalcium 248 mg, Magnez 275 mg, Vitamine E 28 mg, acide yndyrore esenciale 44.3g. Është frut i shëndetshëm dhe duhet të jetë pjesë e dietës ushqimore të përditshme.
Në aspektin shëndetësor ndihmon për pastrimin e zorrëve, kundër kapsllëkut, qetëson dhimbjet e stomakut dhe format e lehta të gastritit, për këtë qëllim përgatitet qumësht bajameje. Gjen përdorim edhe në pastiçeri. Bajamja përpunohet edhe si e kripur, e pjekur, e sheqerosur etj forma që ne i hedhim në treg. Bajamet tona janë nga me të mirat, prodhim i plantacioneve të famshme të Kalifornisë. Bajamet (Prunus dulcis, Prunus amygdalus) është një specie e pemëve vendase në rajonet klimatike mesdhetare të Lindjes së Mesme, nga Siria dhe Turqia në Pakistan, edhe pse sot është futur edhe në vende të tjera.
Në mesjetë bajamet shërbeheshin pas konsumimit të ushqimit pasi lehtësonin tretjen. Studimet e fundit kanë treguar se konsumimi i rregullt i bajameve (të paktën 25g në ditë, 5 herë në javë) ul nivelin e kolesterolit dhe redukton rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve kardiovaskulare. Bajamet përmbajnë acide yndyrore të shëndetshme si omega-3 dhe omega-6, të cilat ndihmojnë në kontrollin e proçeseve inflamatore; ndërkohë fibrat lehtësojnë problemet intestinale në zorrë. Në përfundim mund të themi se bajamet janë të pasura me minerale si, kalcium, magnez, kalium dhe përmbajnë shumë vitamina E, një anti-oksidant i fuqishëm.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “BAJAME”

Your email address will not be published. Required fields are marked *