BAHAR
March 14, 2018
BORZILOKU
March 14, 2018
Show all

BAR BLETE

Category:
Description

Emri Latin: {Melissa Officinalis} Lemon Balm
 
Bimë barishtore njëvjeçare, me gjethe vezake, me push e me erë të mirë si të limonit, me lule ngjyrë trëndafili ose të bardha, që përdoret për të mbledhur bletën kur roit; milcë, lule limoni.
Rritet ne Bullgari, eshte shume i mire si qetesues per njerezit qe kane probleme me frymemarrjen dhe gjumin, perdoret si caj dhe kurues per diabetin. Ka veti qetesuese ndaj neurozes, stresit dhe depresionit, kunder pagjumesise dhe lodhjes nervore, largon fryrjen dhe gazrat ne zorre, permioreson punen e melcise, temthit, stomakut, rregullon neurozat kardiake dhe lehteson dhimbjet e migrenes dhe marramendjen.
 
Përdorimi: Në një enë hidhet 1 lugë (e mesme) Melissa Officinalis/Bar Blete, përvëlohen me 1 gotë ujë të valuar, ena mbyllet me kapak dhe lihet në qetësi 10 minuta. Kullohet dhe gjatë ditës mund të pihen 3-5 gota të tilla para ose pas buke.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “BAR BLETE”

Your email address will not be published. Required fields are marked *