Fasule Borlotti Pavoni
May 14, 2018
THJERRËZA TË KUQE
May 14, 2018
Show all

Bathë Gjigande Lupini

Category:
Description

Bathët Lupini njihen që në antikitet, nga Mesdheu deri në Lindjen e Mesme. Janë bishtajore shumë të cmuara në kuzhinë për shijen e tyre të mirë. Janë të pasura me proteina, vitamina dhe minerale, ndaj dhe janë shumë të dobishme për trupin tonë. Të pasura me vitaminë A, B dhe C, Acide Yndyrore si Omega 3 dhe Omega 6, por edhe minerale si zink, kalcium, hekur, kalium dhe mangan, Bathët Lupini kanë shumë vlera ushqyese që favorizojnë një organizëm të shëndetshem. Ato kanë aftësi për të rregulluar tretjen dhe forcua metabolizmin. Konsumi i tyre parandalon hipertensionin, diabetin e tipit 2 dhe kancerin e zorrës së trashë. Ndihmon në uljen e kolesterolit, përmison shëndetin e muskujve, sistemin imunitar etj. Përpara gatimit duhet të qëndrojnë në ujë 12 orë.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Bathë Gjigande Lupini”

Your email address will not be published. Required fields are marked *