BATHË FAVA
May 14, 2018
FASULE E BARDHË
May 14, 2018
Show all

BATHË KUKIA

Category:
Description

Bathët Kukia janë nga bimët më të vjetra të kultivuara në botë, të cilat janë konsumuar nga greket dhe romaket e lashtë. Përveç emrit, bathët Kukia janë anëtare të familjes së fasuleve. Këto fara janë të përdorshme në kuzhinën mesdhetare, më shumë pjata verore. Bathët Kukia mbillen në shkurt dhe mars dhe korren në korrik. Ashtu si dhe bishtajoret e tjera janë te pasura me lende ushqyese si Folate, Hekur, Manganez, Fibra Dietike. Ato nuk permbajne yndyrna te ngopura ndaj ndihmojne kunder kolesterolit, kane permbajtje te larte te thiamines, Vitamines K, Vitamines B-6, dhe me minerale si: potas, baker, selenium dhe zink dhe magnez. Permbajtja e larte e fibrave dietike mund te parandaloje obezitetin si dhe semundjet e zemres. Ato rriten më mirë në klimat e ngrohta por jo shumë të nxehta. Bathët Kukia duhet të qërohen përpara se të gatuhen. Bathët Kukia serviren me vaj ulliri, kripë, dhe limon. Ato gjithashtu mund të shtohen në supa dhe pasta, pure, shoqërojnë prodhimet e zgarës apo në risoto me argjinare.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “BATHË KUKIA”

Your email address will not be published. Required fields are marked *