BORONICE VENDI
May 26, 2018
RRUSH I THATË I BARDHË
May 26, 2018
Show all

BORONICE AMERIKANE

Category:
Description

(Vaccinium corymbosum)

Është shkurre frutore me lartësi 40-60 cm e cila rritet Ameriken e Veriut, quhet edhe qershigle. Prodhon fruta të vogla të zeza, me farza të vogla në brendësi. Janë shumë të pasura me vitaminën C, burim i pasur i sheqerit, proteinave dhe mineraleve (kalium, natrium, mangan, krom, hekur, bakër). Frutat përmbajnë: sheqer, taninë pirokatehinike, vitamina C dhe B, karotinë, proteina, vajra yndyrore. Përdoret kryesisht në formë kompostosh dhe ka vlera të shumta mjekësore, ndër to: ul nivelin e sheqerit në gjak dhe lehtëson gjendjen e të sëmurëve nga diabeti i sheqerit, përmirëson shikimin, ndalon heqiet e barkut (diaretë) jo infective tek fëmijët e vegjël, përmirëson gjendjen
e të sëmurëve nga gripi duke ulur edhe temperaturën, përdoret në infeksionet e gojës dhe të fytit dhe permirëson çrregullimet e qarkullimit të gjakut në sistemin kapilar. Përmbajnë antioksidantë që i neutralizojnë radikalet e lira që hyjnë në organizëm nëpërmjet pesticideve ose tymit. Fruta e vogël e boronicës ndihmon punën e trurit, zbut lëkurën e thatë dhe luan rol edhe në pengimin e zhvillimit të qelizave kancerogjene. Lufton bakteret dhe infeksionet e traktit urinar.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “BORONICE AMERIKANE”

Your email address will not be published. Required fields are marked *