HURMA IZRAELI
May 26, 2018
BORONICE AMERIKANE
May 26, 2018
Show all

BORONICE VENDI

Category:
Description

(Vaccinum myrtillus)

Është shkurre frutore me lartësi 40-60 cm e cila rritet në livadhet alpine të zonës së lartë në veri dhe jug të vendit tonë, quhet edhe qershigle. Prodhon fruta të vogla të zeza, me farza të vogla në brendësi. Janë shumë të pasura me vitaminën C, burim I pasur i sheqerit, proteinave dhe mineraleve (kalium, natrium, mangan, krom, hekur, bakër). Frutat përmbajnë: sheqer, taninë pirokatehinike, vitamina C dhe B, karotinë, proteina, vajra yndyrore. Përdoret kryesisht në formë kompostosh dhe ka vlera të shumta mjekësore, ndër to: ul nivelin e sheqerit në gjak dhe lehtëson gjendjen e të sëmurëve nga diabeti i sheqerit, përmirëson shikimin, ndalon heqiet e barkut (diaretë) jo infective tek fëmijët e vegjël, përmirëson gjendjen e të sëmurëve nga gripi duke ulur edhe temperaturën, përdoret në infeksionet e gojës dhe të fytit dhe permirëson çrregullimet e qarkullimit të gjakut në sistemin kapilar. Përmbajnë antioksidantë që I neutralizojnë radikalet e lira që hyjnë në organizëm nëpërmjet pesticideve ose tymit. Fruta e vogël e boronicës ndihmon punën e trurit, zbut lëkurën e thatë dhe luan rol edhe në pengimin e zhvillimit të qelizave kancerogjene. Lufton bakteret dhe infeksionet e traktit urinar.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “BORONICE VENDI”

Your email address will not be published. Required fields are marked *