ÇAJ JESHIL KINEZ
March 21, 2018
CAJ OOLONG
March 21, 2018
Show all

ÇAJ JESHIL JAPONEZ MATCHA

Category:
Description

{Camellia sinensis }
Disa përfitime nga pirja e Matcha-s
Përmban nivelet ekstremisht të larta në antioksidantë duke luftuar radikalet e lira në trup, të cilat dëmtojë qelizat e indeve dhe ADN-në, duke shkaktuar plakjen e parakoshme dhe rritjen e rrezikut të sëmundjeve.
Nxit metabolizmin për djegie efikase të yndyrës, ndihmon në rënien në peshë dhe menaxhimin e peshës trupore në mënyrë natyrale dhe të shëndetshme.
Për shkak të përmbajtjes së lartë të klorofilës, i cili i jep matcha-s një ngjyrën të thellë të gjelbër, matcha është një pastrues dhe pije detoksifikuese e shkëlqyer, pastron gjakun dhe largon toksinat e padëshiruara nga trupi.
Matcha vepron si një shtesë e përditshme multivitaminë / multiminerale me cilësi të lartë: është një burim i mirë i vitaminës C, e cila mbështet një sistem të fortë imunitar, si dhe sasi të lartë mineralesh të rëndësishme përfshirë: selenin, zinkun dhe magnezin.
Matcha përmban amino-acidet L-tianinë, të cilat mund të përmirësojnë gjendjen shpirtërore dhe përqendrimin, redukton ankthin dhe stresin, duke ju dhënë kështu një gjendje të përkryer të ekuilibruar dhe relaksuese (duke e bërë atë automatikisht një zëvendësues të shëndetshëm të kafesë).
Ndihmon për të mbajtur nivelin e sheqerit në gjak të qëndrueshëm, keshtu mund të parandalojmë diabetin duke përmirësuar cilësinë e jetës dhe duke rritur jetëgjatësinë. Matcha pluhur, çaji jeshil, është shumë më e ulët në kafeinë se sa kafeja (e cila është një stimulues i fuqishëm), dhe siguron një furnizim konstant të energjisë për një kohë të gjatë, pa rritur në mënyrë drastike nivelet e kortizolit siç mund të bëjë kafeja, që mund të shkaktojë probleme në gjëndrat e veshkave nëse përdoret në mënyrë të tepruar ose afatgjatë, ku përfundojnë duke pësuar rënie të energjisë gjatë fundit të ditës. Në përgjithësi, konsumi i rregullt i Matchas mund të ndihmojë për të ulur mundësinë e sëmundjeve, si ato kronike, plakjen e parakohshme, çregullime të gjëndjes shpirtërore, reduktim të kujtesës dhe mundësisht deri në trajtimin e kancerit, duke rritur përmirësimin e shëndetit dhe vitalitetin.
Ja forma më klasike e përgatitjes se çajit Matcha:
Përbërësit: 1 lugë caji Matcha pluhur
240 ml ujë i ngrohtë
Përgatitja: hidhni Matcha-n pluhur në filxhanin e çajit, shtoni shumë pak ujë të ngrohtë, përzieni derisa të marrë formën e një paste homogjene, pastaj shtoni gradualisht ujin e ngrohtë, përziejeni mirë, pijeni dhe ju bëftë mirë.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “ÇAJ JESHIL JAPONEZ MATCHA”

Your email address will not be published. Required fields are marked *