CAJ NIRVANA
March 21, 2018
CAJ KAMOMIL
March 21, 2018
Show all

CAJ MALI

Category:
Description

{Sideritis Herba}
Caji i malit, në sajë të esencës me erë të këndshme, tanineve, substancave të hidhura etj., në vendin tonë, përdoret si pije familjare. Bima mund të rekomandohet edhe si bar kundër ftohjeve që shoqërohen ose jo me temperature. Ka veti antimikrobiale, anti-oksiduese dhe anti-inflamatore. Ndihmon në parandalimin e shumë sëmundjeve të traktit respirator si gripi, bronkiti, tuberkulozi, kanceri etj
Përgatitja dhe përdorimi:
Një lugë e vogël e cajit të malit grimcohet dhe hidhet në një enë ku shtohet 1 gotë ujë që valon, ena mbulohet me kapak, lihet të qvndrojë për 15-20 minuta duke përzier herë pas here, lëngu kullohet, ëmbëlsohet sipas dëshirës me sheqer ose me mjaltë dhe pihet; merren disa gota të tilla në ditë. Tek Neranxi do të gjeni Çaj Mali nga Mali Thatë, Pogradec, dhe Çaj Mali nga Llogaraja.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “CAJ MALI”

Your email address will not be published. Required fields are marked *