BORZILOKU
March 14, 2018
DAFINA
March 14, 2018
Show all

CURRY

Category:
Description

{Curry, erëza më e përdorur në kuzhinën indiane, përmban:
Koriandër, Turmerik, Kumin, Fenu Greek, dhe Spec Djegës Pluhur.}
 
Stimulon sistemin imunitar, përmirëson shëndetin e kockave, reduktin rrezikun e infeksioneve bakteriale, përmireson sistemin e tretjes dhe traktin digestiv. Krijon lehtesim ndaj inflamacionit dhe artritit rumatoid.  Redukton rrezikun e prekjes ndaj semundjes se Alzhaimerit, E pasur me element antikanceroze, redukton rrezikun e prekjes nga kanceri i melcise. Ndihmon ne parandalimin e problemeve kardiake te tilla si ataku ne zemer.
 
E pasur me vlera ushquese permban ne 100 grame:, 133% Fibra dietike, Proteina 25%, Fat 21%, Karbohidrate 19%; Vitamina: Vitamine K 125%, Vitamine E 110%, Vitamine B6 58%, Folate 39%; Minerale: Manganeze 214%, Hekur 164%, Magnez 64%, Kalcium.
 
Përdorimi: Zakonisht perdoret per te aromatizuar supat, soups, comlek, salcat, marinadat, receta mishi dhe perimesh. Duke ju rritur popullariteti si erez, shefat kreative kane filluar ta perdorin ne shume salca apo shoqeruese per hamburgera, veze te rrahura dhe sallata me patate.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “CURRY”

Your email address will not be published. Required fields are marked *