DAFINA
March 14, 2018
ESTRAGON
March 14, 2018
Show all

DËLLINJË E ZEZË

Category:
Description

Emri Latin: {Juniperus communis L.}
 
Frytet e dellinjes se zeze permbajne sheqerna, juniperine, esence, rreshire, etj., kane veti te nxisin urinimin dhe te pengojne zhvillimin e rritjen se mikrobeve ne rruget urinare. Dellinja konsiderohet si mjet i mire diretik qe ndihmon ne jashteqitje, keshillohet dhe ne reumatizmen e kyceve etj. Dellinja nuk keshillohet tek femijet dhe ne rastet me veshka te semura. Frytet e dellinjes se zeze keshillohen edhe ne bronkitet katarale dhe ne semundje qe vijne nga te ftohurit, sepse ndihmojne ne nxjerrjen e gelbazes dhe ne lehtesimin e kolles.
Qetesojne dhimbjen e barkut dhe ulin fryrjen e tij.
Nxisin tkurrjen e mitres gjate dhimbjeve te lindjes.
Përdorimi:
Pergatitja & perdorimi I cajit:
Ne nje ene me kapak hidhet nje gote me uje dhe shtohet 1 luge (caji) dellinje e me pas permbajtja zihet 5-10 minuta, lihet ne qetesi derisa te ftohet. Ne fund kullohet dhe lengu pihet. Merren 2-3 gota ne dite.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “DËLLINJË E ZEZË”

Your email address will not be published. Required fields are marked *