Fara susami (I bardhe-kaf-I zi)
June 5, 2018
Fara Lini
June 5, 2018
Show all

Far Kia

Category:
Description

{Salvia hispanica}

Emri Kia vjen nga fjala “chian”-(vajore) e përdorur në kohën e Aztekëve dhe kjo shpjegon mjaft mirë një nga përfitimet më të mëdha të kësaj fare, që është vaji. Ka përmbjatje të lartë të acideve yndyrore të pangopura Omega-3. Omega-3 janë yndyra të cilat nuk prodhohen nga trupi i njeriut dhe duhet të merren nëpërmjet ushqimit. Omega 3 gjenden tek vaji i peshkut, farat e linit dhe farat kia. Ndërsa Omega-6, nga ana tjetër, gjendet pothuajse kudo: arra, vajra bimore, avokado, etj. Farat Kia dhe tretja. Nëse hidhni një lugë me fara Kia në një enë me ujë dhe e lini për 30 minuta uji do të kthehet në një masë xhelatinoze dhe kjo është një gjë e mirë, pasi të njëjtin veprim bën dhe në zorrë. Kjo do të thotë se ato janë me të vërtetë të mira për sistemin e tretjes, duke siguruar edhe një sasi të lartë të fibrave. Formimi I një mase zhelatinoze lëviz nëpër trup duke i marrë me vete dhe duke i nxjerr jashtë të gjitha papastërtitë.
Gjithashtu mendohet se ky xhel parandalon përshpejtimin e karbohidrateve në trup, duke ngadalësuar veprimin e enzimave mbi to. Kia-Një ushqyes i fuqishëm Farat Kia ishin një ndër ushqimet kryesore dhe të dashura të Aztekëve, me plot përfitime shëndetësore. Këto fara kanë 19 aminoacide dhe të gjitha amino acidet esenciale, përveç taurinës.
• Farat kia nuk përmbajnë gluten.
• Kanë përmbajtje të lartë fibrash, që ndihmojnë tretjen.
• Përmbajnë 20% Omega-3 duke e bërë një super ushqim për trurin dhe zemrën. (Farat Kia kanë 8 herë më shumë Omega-3 sesa salmoni.)
• Përmbajnë 20% proteina.
• Janë të pasura me antioksidantë (kanë 4 herë më shumë antioksidantë sesa boronica).
• Përmbajnë 5 herë më shumë kalcium sesa qumështi.
• Përmbajnë 7 herë më shumë vitaminë C sesa portokalli.
• Përmbajnë 3 herë më shumë hekur sesa spinaqi.
• Përmbajnë 2 herë më shumë potasium sesa bananja.
• Janë një ushqim i shëndetshëm për lëkurën, flokët dhe thonjtë.
• Kanë një ndikim pozitiv për balancimin e nivelit të glukozës në gjak (duke e bërë një një super ushqim për diabetikët)

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Far Kia”

Your email address will not be published. Required fields are marked *