Fara luledielli
June 5, 2018
Fara kungulli
June 5, 2018
Show all

Fara e zeze

Category:
Description

(Nigella Sativa)
Fara e Zezë përmban vaj acidic, të pangopur, vaj me eter, vitamina dhe një sërë substancash të tjera të domosdoshme për organizmin.Tashmë është vërtetuar se vaji acidik i pangopur që përmban Fara e Zezë ndikon pozitivisht mbi metabolizmin e trupit, rrit imunitetin dhe ndalon alergjinë. Fara e zezë përmban përafërsisht 38% karbohidrate, 35% vajra të ndryshme, 21% albuminë dhe pjesa tjetër përbëhet prej më shumë se njëqind substancash të ndryshme. Për t’u përmendur janë: vajrat acidike të pangopura, Acidi Linolein, Acidi Alfa- Linolein,Vajrat me Eter (Nigellon, Alfa-Pinen etj.), Vitaminat (B1,B2, B6, Acidi Folik, Niacina), mineralet (hekur, kalcium, magnez, zink, etj.) dhe amino acidet. Perveç efektit që jep Fara e Zezë në sistemin imunitar, metabolizëm dhe zhvillimin e hormoneve, njëkohësisht pastron trupin nga substancat e dëmshme të quajtura Toksina, përmirëson qarkullimin e gjakut, ndihmon në funksionin e zorrëve dhe rrit shkëlqimin e flokëve dhe lëkurës. Gjithashtu, ul tensionin dhe temperaturën dhe kryen funksionin e antibiotikëve. Ajo është mjaft efektive ndaj sëmundjeve alergjike si: Astma dhe alergjia ndaj polenave. Për efektin që ka në sistemin imunitar është e këshillushmë përdorimi në sëmundjet si: AIDS-si, kanceri etj. Ndimon në dobësitë seksuale dhe impotencë. Shpërlarja e gojës me lëngun e Farës së Zezë duke e përzier me uthull ndihmon në forcimin e dhëmbëve dhe të mishit të tyre. Si ta përdorni për t’u mbrojtur nga çdo lloj sëmundje: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël e Farës së Zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një lugë e madhe mjaltë . Pasi përzihet mirë pihet kështu për çdo ditë në mëngjes dhe darkë para buke. Impotenca: Pesëmbëdhjetë minuta para mëngjesit dhe darkës, merret një lugë e vogël e Farës së Zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët duke u shoqëruar me pak lëng ftoi dhe vitaminë E. Kjo dozë pihet për çdo ditë në mëngjes pas buke për dy muaj rrjesht.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Fara e zeze”

Your email address will not be published. Required fields are marked *