Fara e zeze
June 5, 2018
Fara susami (I bardhe-kaf-I zi)
June 5, 2018
Show all

Fara kungulli

Category:
Description

{Genus Cucurbita}

Farat e Kungullit janë pjesa më e ushqyeshme e tij. Pse janë të shëndetshme?
Kapërdimi i farave të kungullit është mënyra më e thjeshtë për të konsumuar magnez. Shkencëtarët francezë kanë zbuluar se meshkujt me nivele të larta magneziumi në gjak janë 40 për qind më pak të rrezikuar nga vdekja e hershme se sa ata me nivele të ulëta. Mesatarisht, meshkujt konsumojnë 353 mg nga ky mineral në ditë, ndërsa sasia e rekomandueshme është 420 mg. Si t’i hani? Të plota, me gjithë lëvozhgë. Lëvorja ju siguron fibër. Konsumimi i farave kur jeni të mërzitur ose të stresuar është zgjedhja e duhur, konsumi i tyre cilësohet si një mënyrë e mirë për rritjen e humorit dhe lufton mërzitinë më shumë se ëmbëlsirat dhe çokollatat. Sipas një studimi të publikuar në “Daily Mail” shtatë në dhjetë meshkuj e konsiderojnë antistres ngrënien e
farave. Në sondazhin e realizuar me 2000 persona farat e kungullit kryesonin në top – listën e dhjetë ushqimeve që ndihmojnë në ngritjen e humorit, listë kjo e përpiluar nga dietologia Sarah Schenker dhe psikologu Christy Fergusson. Ndër të tjera pjesë e listës ishin dhe produkte të tjera si: salmon, arrë kokosi,
fasule, spinaq, oriz. Studimi doli në përfundim se meshkujt janë ata që zgjedhin më shpesh ushqimet e duhura për të luftuar stresin, në ndryshim nga femrat të cilat gjithmonë gabohen duke konsumuar ëmbëlsira dhe çokollata kur janë të mërzitura, pa e ditur se këto të fundit nuk e reduktojnë aspak dozën e stresit. Një studim i shkencëtarëve gjermanë ka ardhur në përfundim që femrat, të cilat kanë kaluar nëpër menopauzë dhe për çdo ditë konsumojnë fara të kungullit, kanë për 23 për qind më pak rrezik nga krijimi i
kancerit të gjirit. Efikasitet të njëjtë kanë treguar edhe farat e lulediellit. Nëse jeni në kërkim të një mënyre natyrore për përmirësim të humorit ose për zbutje të simptomave të menopauzës, farat e kungullit janë një zgjedhje e shkëlqyeshme. Farat rregullojnë sulmet e ngrohtësisë, dhimbjet e kokës, zvogëlojnë dhimbjet në nyja dhe zvogëlojnë shpeshtësinë e ndryshimeve të papritura të humorit.Janë të mira për humbje të peshës. Studimet kanë zbuluar se farat e kungullit mund ta reduktojnë nivelin e kolesterolit të keq për 13 për qind, ndërsa nivelin e kolesterolit të përgjithshëm për 10 për qind. Shkencëtarët kanë konstatuar se janë efikase në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak dhe rritjes së ndjeshmërisë së organizmit ndaj insulinës.
Ekspertë të shumtë diabetikëve u rekomandojnë fara kungulli si ushqim për konsumim të përditshëm. Farat e kungullit kanë ndikim anti-inflamator, që zbut simptomat e artritit. Nëse vuani nga artriti, për çdo ditë konsumoni rreth 30 gramë fara të kungullit, në mënyrë që të lehtësoni simptomat e tij.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Fara kungulli”

Your email address will not be published. Required fields are marked *