HORECA HONEY
May 26, 2018
Fara e zeze
June 5, 2018
Show all

Fara luledielli

Category:
Description

(Helianthus annuus)
Farat e lulediellit janë ndoshta më të njohura nga të gjitha farat ushqimore, ato mund të hahen të papërpunuara, të pjekura ose përdoren për shije të ndryshme gatimesh. Ato janë një burim i fuqishëm e I pasur me vitamina e minerale. Vitamina E është një komponent thelbësor i të ushqyerit tuaj të përditshme. Ajo është një antioksidant që ndalon përhapjen e radikaleve të lira brenda trupit tuaj sepse radikalet e lira mund të shkaktojnë dëmtim qelizor, të paturit e një burimi të Vitamines E nga farat e lulediellit mund të ndihmojë ne funksionin e qarkullimit të gjakut si duhet. Ajo gjithashtu i lejon gjakut të mpikset më lehtë kur trupi ka plagë të jashtme dhe ndihmon ne procesin e shërimit. Vetitë e tjera të farërave përfshijnë një rrezik më të ulët të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës dhe diabetit. Farat e lulediellit janë një burim i mire i fibrave dietike. Një mangësi në konsumin e përditshëm te fibrave çon në një mori problemesh shëndetësore. Ndërsa sasia e rekomanduar e fibrave është rreth 30 gram në ditë, shumica e njerëzve nuk arrijnë të konsumojnë më shumë se 15 gram në ditë. Kjo mund të shkaktojë probleme të tretjes e cila çon në rritjen e toksicitetit brendë zorrëve. Duke ngrënë fara luledielli, ju mund të përfitoni një furnizim të fuqishëm te fijeve dietike për të cilat trupi juaj ka nevojë. Duke bërë këtë mund të zvogëloni prekjen nga kanceri si dhe të ulni
nivelin e kolesterolit. Farat e lulediellit ofrojnë një furnizim të proteinave dhe karbohidrateve. Të dyja janë të rëndësishme për ruajtjen e niveleve të energjisë. Farat mund të stimulojnë mëlçinë për lirimin e glikogjenit në gjak. Sepse glikogjeni është një formë e sheqerit dhe përbën një nxitje shtesë të energjisë se shpejtë. Trupi juaj gjithashtu kërkon një dyqan mineralesh në mënyrë që të funksionojë siç duhet. Farat e lulediellit janë një burim magnezi, kaliumi, seleni, zinku, dhe hekuri. Secila nga këto ka përfitime shëndetësore të
natyrshme. Magnezi ul presionin e gjakut , seleni mund të ndihmojë në riparimin e dëmit qelizor dhe të ngadalësojë përhapjen e qelizave kanceroze. Ndërkohë, hekuri ndihmon për të shpërndarë oksigjenin për muskujt dhe zinku siguron sistemin tuaj imunitar që i duhet një të rrituri për tu mbrojtur kundër ftohjeve të zakonshme. Shumica e njerëzve nuk e kuptojnë se farat e lulediellit në fakt mund të kenë një efekt qetësues për trurin tuaj. Kjo është për shkak të niveleve të larta të triptofanit të përfshira në fara. Kur ju konsumoni ushqime që kanë triptofan ato në mënyrë efektive rrisin prodhimin e serotoninës në trurin tuaj. Nivelet e larta të serotoninës ulin tensionin dhe krijojnë një efekt zbutës. Duke ngrënë fara luledielli rregullisht, trupi
juaj mund të gëzojnë një burim të pasur të mineraleve, ushqyesve dhe fibra që i duhet të funksionojë si duhet. Nëse ju keni qenë në kërkim të një mezeje të lehtë të shëndetshme e të shijshme dhe që mund të sigurojë energji, shtoni fara luledielli dietës tuaj.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Fara luledielli”

Your email address will not be published. Required fields are marked *