FASULE E ZEZË
May 14, 2018
FASULE SYZEZË
May 14, 2018
Show all

FASULE E KUQE

Category:
Description

Fasule të kuqe

Fasulet e kuqe ndryshe të njohura edhe si fasulet adzuki, ose (kidney beans). Emri kidney vjen për shkak të ngjashmërisë së tyre vizuale me ngjyrën dhe formën e veshkave, fasulet janë konsumuar gjerësisht dhe prodhohen anembanë botës, ato janë një shtesë e zakonshme për ushqimet e tjera të shijshme. Të ulëta në yndyrë dhe të pasura me karbohidrate komplekse, minerale, proteina dhe vitamina, fasulet e kuqe jane të lidhura me rrezikun e zvogëluar të kancerit, sëmundjet e zemrës dhe diabetit.
Përfitimet shëndetësore të fasuleve të kuqe:
Ulin kolesterolin e keq dhe reduktojnë rrezikun e problemeve të zemrës
Kontrollojnë presionin e gjakut
Luftojnë diabetin
Ndihmojnë në parandalimin e disa llojeve të kancerit
Ndikojnë në uljen në peshë
Kryejnë veprim detoksifikues
Ndihmojnë tretjen
Kundër-plakjes
Luftojnë migrenen
Parandalojnë osteoporozën
Kurojnë aknet dhe ndihmojnë rigjenerimin e lëkurës
Ndikojnë në shëndetin e syve

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “FASULE E KUQE”

Your email address will not be published. Required fields are marked *