GLIKANISO
March 14, 2018
GJETHE BLIRI
March 14, 2018
Show all

GJETHE BETULE – MESHTEKNA

Category:
Description

Emri Latin: {Betulae Folium}
 
 
Nga meshtekna për qëllime mjekësore shfrytezohen;sythat,gjethet,levorja,dhe lëngu druror. Sythet përmbajnë deri 8% esencë (me betulol të lirë e të lidhur, me betulen etj.) kurse gjethet deri 0.05% esence me ngjyrë kafe (me seskuiterpene). Përvec esencës, sythet dhe gjethet përmbajnë saponina, rrëshirë, vitaminë C, taninë katekike dhe flavonoide që shtojnë veprimin diuretic të drogave. Disa autorë mendojnë se sythet përmbajnë fitoncide me veti të forta bactericide. Drogat përdoren si diuretike me efekt të mirë në sëmundjet e zemrës që shoqërohen me mbajtjen e ujit në organizëm, në rastet e albuminurisë, në gurët e veshkave, në reumatizëm, në gute, në pezmatime e në dhembjen e kyceve etj., ndihmojnë në nxjerrjen e acidit urik e të kolesterinës pa acaruar parenkinën e veshkave. Sipas disa autorëve, gjethet dhe sythet e mështenkave ndikojnë në tretjen e gurëve në veshka, këshillohen edhe në sëmundje të mëlcisë. Caji nga gjethet e mështeknës të cilat mblidhen verës stimulon urinimin, largon thartinën (acidin uretik) nga organizmi, pastron gjakun, është shumë efikas kundër etheve dhe reumatizmit.
 
Përdorimi:
Përgatisni 2-3 lugë caji me gjethe betule hidhen në një enë ku shtohet 1 gotë me ujë që zien, ena mbulohet me kapak dhe lihet 15 minuta, pastaj lëngu kullohet dhe ëmbëlsohet sipas dëshirës, për rritjen e efektit, gjatë përgatitjes së cajit shtohet një majë luge me sodë buke. Pihen dy doza të tilla në ditë.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “GJETHE BETULE – MESHTEKNA”

Your email address will not be published. Required fields are marked *