GJETHE BETULE – MESHTEKNA
March 14, 2018
GJETHE EUKALIPTI
March 14, 2018
Show all

GJETHE BLIRI

Category:
Description

Emri Latin: {Tilia Cordata}
 
Lulet e Blirit përmbajnë muciliagje, essencë të pasur në farnezol, glukozide të ndryshme, sheqerna, taninë dhe substancë të afërta me vitaminën E. Përdoret në sëmundej të shkaktuara nga të ftohtit dhe që shoqërohen me temperaturë (rrufe, kollë, gëlbaze etj).
Ul temperaturën e lartë, djersiten, kundër të ftohtit dhe kollës, sedativ, qetësues nervor, kundër sëmundjes së veshkave dhe të fshikëzës urinare, përmireson crregullimet e stomakut dhe vështirësinë e tretjes, qetëson dhimbjet e kokës, gjendrat tiroide, mëlçinë, lëkurën, dhimbjet e kyçeve, rrudhosjen, pullat e lëkurës.
Lulet e blirit kanë edhe veti të tjera të ngjashme me ato të lules së shtogut; ato përmirësojnë gjendjen nervore si rrjedhim lehtësojnë gjumin.
Përdorimi:
Merret një lugë e vogël nga gjethet e thara dhe shtohet në një gotë ujë të vluar, mbulohet dhe lihet për 5-10 minuta, pastaj filtrohet dhe pihet 2-3 herë në ditë.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “GJETHE BLIRI”

Your email address will not be published. Required fields are marked *