HURMA TUNIZIANE
May 26, 2018
BORONICE VENDI
May 26, 2018
Show all

HURMA IZRAELI

Category:
Description

Hurmat jane te njohura per gjithe njerezimin qe nga kohet e lashta. Ky frut I rritur nga njeriu me shume se 5 mije vjet me pare. Ne ditet e sotme ato jane nje element I rendesishem I dietes se tradites se shume shteteve fale vetive ushqyese pa permendur shijene tyre te shkelqyer.
Rreth 2000 vjet me pare farat e ketyre hurmave u mbollen ne Izrael. Farat u zbuluan ne disa germime arkeologjike. Kjo lloj hurme kishte veti unike por u zhduk 500 vjet me pare. Imazhe te ketyre hurmave jane gjendur ne gjithe pikturat e piramidave indiane, duke treguar se njerezit e lashte kishin nje lloj respekti te vecant per kete frut mahnites. Hurmat ishin nje ushqim bazik ne dieten e Beduineve. Ata I merrnin gjithmone me vete ne marshimet e tyre ne shkretetire gje qe I ndihmonte ata te mbijetonin ne shkretetire dhe te rrisnin fuqine dhe qendrueshmerine.
Hurmat e izraelit Në fillimet e shekullit të kaluar, me valën e aktiviteteve të reja të vendbanimit, u krijua ideja e ringjalljes së kultivimit të hurmareve në Izrael. Ben-Zion i Izraelit dhe disa të riatdhesuar të Aliyut të dytë e filluan këtë sipërmarrje. Në atë kohë askush në Izrael nuk dinte të kultivonte hurma dhe i gjithë tregu ishte i mbushur me fruta të lira nga vendet fqinje – Egjipti, Iraku dhe Persia. Shumica e vendeve që rritën pemë palma të hurmave nuk lejonin nxjerrjen e kërcejve të pemëve, shpesh dënoheshin edhe me vdekje. Pemët e palmave u konsideruan si një thesar kombëtar. Në vitet 30-të Ben-Zioni filloi të udhëtojë në vendet arabe për të blerë prerje nga pemët e palmave. Gjatë disa udhëtimeve të rrezikshme, ai arriti të sjellë disa mijë rrënjë filiza të pemëve të palmave nga vende të ndryshme. Disa prej tyre ishin të mira dhe u mbollën kryesisht në zonën e Luginës së Jordanit dhe Beit Shean. Këto kërcenj të parë u bënë baza e pemëve të palmave në fshatrat izraelite. Kibbutz Kinneret është një nga pionierët e kultivimit të hurmave. Fabrikat lokale prodhojn një shumëllojshmëri produktesh me bazë hurmat. Turistë nga e gjithë bota vizitojnë dyqanet dhe shijojnë shumëllojshmëritë e tyre. Ekzistojnë disa lloje të hurmave të izraelit, të tilla si Halawi, Amri, dhe më e popullarizuara nga të gjitha është Medjool i famshëm – një frut me tul dhe lëng, me një cipë të hollë. Kjo është më e vlerësuara nga të gjitha llojet. Izraelitët modernë i konsumojnë hurmat në të gjitha format: të freskëta dhe të thata, të ngrira dhe të gatuara. Pronat e dobishme të hurmave. Fruti i hurmave përmban shumë hekur, magnez, fosfor, minerale dhe vitamina A dhe D, si dhe aminoacidet esenciale dhe proteina. Shkencëtarët thonë se 10 hurma në ditë sigurojnë nevojën e përditshme njerëzore të ushqyesve të domosdoshëm. Hurmat përmbajnë 23 lloje të aminoacideve që nuk gjenden në fruta të tjera. Hurmat e thata përmbajnë 60% sheqer, dhe është përqindja më e lartë në krahasim me frutat e tjera. Kryesisht, ky sheqer vjen në formën e fruktozës dhe glukozës, të cilat, ndryshe nga saharoza, nuk janë të dëmshme për njerëzit. Hurmat janë të dobishme për fëmijët dhe gratë shtatzëna. Që nga kohët e lashta hurmat e Izraelit ishin të njohura për aftësinë e tyre mahnitëse shëruese. Hurmat japin forcë, rezistencë, zgjasin jetën, dhe rrisin fuqinë seksuale mashkullore. Hurmat ndihmojnë në forcimin e zemrës, mëlçisë dhe veshkave, mbështesin ekuilibrin e acidit dhe ushqejnë gjakun, kontribuojnë në zhvillimin rrënjësorë të trurit, rrisin aftësinë e trupit për t’i bërë ballë infeksioneve të ndryshme, duke përfshirë viruset. Hurmat janë në gjendje të mposhtin aneminë dhe hipertensionin, ato janë të mira për mirëbajtjen e kockave dhe lehtësojnë kollën. Hurmat janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin e përgjithshëm të trurit. Fibrat dietike që gjendet në hurma zvogëlojn rrezikun e kancerit. Për shkak të përmbajtjes së lartë në kalium, mjekët rekomandojnë përdorimin e hurmave për trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Veçanërisht të dobishme janë hurmat për gratë gjatë shtatëzanisë dhe në laktacion. Ata lehtësojnë lindjen dhe kontribuojnë në proçesin e laktacionit. Ka receta të panumërta të shijshme që mund të bëhen me hurmat e Izraelit. Konsumi i hurmave është i dobishëm për ju dhe gjithë familjen tuaj. Gjeni një mënyrë për të përfshirë hurmat në regjimin tuaj. Qëndroni të shëndetshëm me hurma Izraeli!

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “HURMA IZRAELI”

Your email address will not be published. Required fields are marked *