Klorela
May 26, 2018
KERPUDHA REISHI
May 26, 2018
Show all

Kakao

Category:
Description

(Theobroma Cacao)

Kakao është në thelb çokollatë e papërpunuara, dhe atë e gjejmë në formë pluhuri dhe shumë forma të tjera si raw kakao etj… Kakao është burimi më i fuqishëm antioksidant I ushqimeve në botë! A nuk është kjo mreslënëse?
Kjo ju jep edhe më shumë arsye për të ngrënë çokollata pa u ndjere ne faj!
Kakao është shumë e dobishme per shendetin tone, Kakao ka sasi me te larta magnezi se çdo ushqim tjetër, që do të thotë se ajo ben mrekulli për gjendjen tuaj shpirtërore pasi maknezi largon stresin duke, ndihmon në tretjen e ushqimit, shëndetin e kockave, shëndetin nervor, rigjenerimin e muskujve, forcon zemrën, dhe permireson gjumin. Kakao është gjithashtu një ushqim natyral për humbjen në peshë për shkak se ajo ndalon dëshiren për ushqim pasi pret oreksin. Ju nuk do të josheni për të ngrënë një qese të tërë
kakao aq sa një qese me çokollata. Kakaon mund ta përdorim pluhur në çdo gjë! Është e pasur me fibrabra, vitaminë C, dhe përmban mbi 10% të nevojes suaj ditore për hekur. Është gjithashtu një nga burimet më të mira në
botë me përmbajtje zinku, bakri dhe mangani. Kakao gjithashtu, ka sasi te ulët të karbohidrateve dhe nuk përmban sheqer të shtuar nëse e keni blerë atë formë natyrore. Ju mund të shtoni kakaon në çdo gjë, duke përfshirë edhe smoothie, kos, tërshërë, ushqime e pjekura të shëndetshme, në përzierje, ose në qumësht bajame. Gjithashtu mund ta shtoni edhe në kafen e mengjesit per te marrë energji që zgjasin gjatë gjithë ditës! Kakao Pluhur është më e ulët në kafeinë sesa kokrrat e kakaos, dhe është një shtesë natyrore për energji.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Kakao”

Your email address will not be published. Required fields are marked *