Kikirikë
May 26, 2018
Fara Pishe
May 26, 2018
Show all

Kasjus

Category:
Description

(Anacardium ocidentale)
Quhet ndryshe edhe kikiriku indian, ky frut me parë ka qenë i panjohur në tregun tonë. Frutat janë prodhime të një bime që quhet Anakardium. Frutat janë të vogla me madhësinë e kikirikut, me formë të çrregullt dhe me ngjyrë të bardhë. Përmbajnë yndyrna, proteina, sheqerna, kripëra minerale. Shumë i shijshëm në të ngrënë dhe me një aromë lehtësisht të shprehur. Mund
të bashkëshoqërohet edhe me frutat e tjera të thata në pjata të përziera. Pema e kasjusit (Anacardium occidentale) është një pemë tropikale me gjelbërim të përjetshëm që prodhon farën e kasjusit dhe frutin. Mund të rritet deri në 14 m, por kasjusi xhuxh, që rritet deri në 6 m (20 ft), është treguar më fitimprurëse, me maturim më të hershëm dhe me rendiment më të lartë. Lloji është fillimisht amtare në Brazilin verilindor. Kolonizatorët portugezë në Brazil filluan të eksportonin kasjus që në fillim të viteve 1550. Prodhimi i madh i kasjusit ndodh në Vietnam, Nigeri, Indi dhe Bregun e Fildishtë. Kasjusi, shpesh është quajtur arra shqeme, është konsumuar gjerësisht. Konsumohet si frut i papërpunuar, përdoret në receta të ndryshme, ose përpunohet në formë gjalpi. Lëvorja e farës së prodhon derivatet që mund të përdoren në shumë aplikime duke përfshirë lubrifikantët, hidroizolimin dhe bojërat.

Mund të bashkëshoqërohet edhe me frutat e tjera të thata në pjata të përziera. Vetem me 100 gr permban 553 kalori. Eshte i pasur me fibra dietike dhe acide yndyrore esenciale te cilat ndihmojne ne uljen e kolesterolit te keq. Ndihmon ne parandalimin e semundjeve koronare. Eshtë i pasur me manganez, kalium, bakër, hekur, magnez, zink dhe selen. Gjithashtu është i pasur me vitamina B5, vitamine B6, me riboflavinë dhe tiaminë (Vitamin B1). Kasjusi përmban dhe nje sasi te zea-xanthin, nje pigment i rendesishem flavonidesh antioksidante, i cili ndihmon ne shendetit e retines se syve, duke krijuar nje barriere mbrojtese ndaj rrezeve Ultra Violet, duke permiresuar shendetin e syrit sidomos tek njerëzit e moshuar.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Kasjus”

Your email address will not be published. Required fields are marked *