KERPUDHA REISHI
May 26, 2018
SANDALWOOD
May 26, 2018
Show all

Kerpudha Chaga

Category:
Description

(Inonotus obliquus)

Një yll i përbashkët i kafesë së kërpudhave dhe çajit të kërpudhave, kërpudha chaga është e mbushur me përfitime mbresëlënëse shëndetësore. Ajo në fakt ka një nga rezultatet më të larta të ORAC më shumë se çdo ushqim tjetër. Pse është ORAC një gjë e mirë? ORAC qëndron për “kapacitetin absorbues radikal të oksigjenit”. Sa më e lartë të jetë vlera e ORAC, aq më mirë është aftësia e një ushqimi për të mbrojtur trupin nga radikalët e lirë që shkaktojnë sëmundje. Kjo gjithashtu do të thotë se kërpudhat chaga janë një nga burimet më të mira të antioksidantëve, me një vlerë ORAC prej 146,700. Pra, pse saktësisht dikush dëshiron të shtojë kërpudhë chaga në dietën e tij? Njerëzit e kanë njohur dhe përdorur kërpudhën Chaga (shpesh shkurtuar vetëm me emrin “Chaga”) për sëmundjet e zemrës, diabet, sëmundje të mëlçisë, parazitet, dhimbje stomaku, dhe lloje të caktuara të kancerit. Le të fiasimmë shumë për përfitimet e mundshme të kërpudhave chaga dhe përse ka shumë zhurmë rreth këtyre kërpudhave që luftojnë sëmundjet. Chaga (Inonotus obliquus) është një lloj kërpudhe. Ajo kryesisht rritet në pjesën e jashtme të pemëve të në
klimë shumë të ftohtë. Kërpudhat Chaga rriten të egra në vende si Siberia, Kanadaia veriore, Alaska dhe disa zona veriore të Shteteve të Bashkuara. Si duken kërpudhat chaga? Ata kanë tendencë të jenë me kokrra në pjesën e jashtme, pamje e cila në dukje është e ngjashme me qymyr të djegur. Kërpudhat Chaga janë me të vërtetë mbresëlënëse për përmbajtjen e tyre antioksiduese. Kërpudhat chaga janë të ulëta në kalori, shumë të larta në fibra dhe pa yndyrë, sheqer dhe karbohidrate. 1-Parandaloni dhe trajton kancerin. 2-Stimulion sistemin imunitar. 3- Antiviral I fuqishëm. 4- Reduktues I infiamacionit. 5- Përmirësimi i qëndrueshmërisë fizike. 6- Ngadalësimi i proçesit të plakjes. 7- Ulur kolesterolin e keq. 8- Uljes së presionit të gjakut. 9- Ulja e sheqerit në gjak. 10- Parandalimi i efekteve anësore të ilaceve. 11-Lehtëson dhimbjet e artritit.
Përdorimi:
Caj me kërpudhën Chaga për 1 filxhan Mund të përdorni 10g kërpudhë chaga pluhur (ose 2 lugë çaji). Hidheni në ujë të nxehtë më parë dhe lëreni në infuzion për rreth 3 minuta, Nëse dëshironi, mund të shtoni pak lëng limoni, mjaltë ose shurup panje për shije. Nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, është më mirë të shmangni kërpudhat chaga. Nëse jeni duke marrë ndonjë ilaç ose jeni duke u trajtuar për ndonjë gjendje mjekësore, konsultohuni me mjekun tuaj para se të shtoni kërpudha chaga në dietën tuaj.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Kerpudha Chaga”

Your email address will not be published. Required fields are marked *