ANANAS I THATE
May 26, 2018
MOLLE E THATE
May 26, 2018
Show all

LULESHTRYDHE TE THATA

Category:
Description

(Fragaria vesca)

Janë një mijë e një arsyet se përse nuk duhet t‘i ndajmë kurrë nga tavolina. Në
mjekësinë popullore luleshtrydhja është ilaçi që mund të shërojë më shumë
sëmundje dhe të përdoret kudo. Ky frut po aq sa i bukur është në pamje, por aq dhe i shijshëm dhe freskues është. Luleshtrydhet mbahen si një nga ushqimet me përmbajtje më të lartë të vitaminës C. Po ashtu ajo ka dhe vlera të larta mjekësore duke veçuar këtu vetinë e saj të madhe antioksiduese. Mendohet se sa më shumë të skuqet fruti, aq më shumë atij i rriten vlerat antioksiduese. Po ashtu luleshtrydhja ka veti mbrojtëse ndaj radikaleve të lira, të cilat shkaktojnë lloje të ndryshme kanceresh. Përveç vitaminës C, ky frut është një burim I mrekullueshëm acidi folik, potasiumi, vitamine B5 dhe B6, magnezi, roflavine, acidit KIvajor omega-3, vitaminës K dhe bakri. Ato luftojnë kancerin, ulin rrezikun e infeksioneve, parandalojnë prekjen nga sëmundjet e mëlçisë dhe largojnë dëshirën për të pirë duhan.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “LULESHTRYDHE TE THATA”

Your email address will not be published. Required fields are marked *