Matcha
May 26, 2018
Maka e Kuqe
May 26, 2018
Show all

Maka e Bardhë

Category:
Description

(Lepidium Meyenii)

Maka është një bimë që rritet në Perunë qendrore në pllajat e maleve Ande. Ajo është kultivuar si një perime në Peru për të paktën 3000 vjet. Maca, madhësinë dhe proporcionet i ka afërsisht të ngjashme me ato të rrepkës. Maca është përdorur për anemi, sindromën e lodhjes kronike (CFS), për rritjen e energjisë,
qëndrueshmëri, performancën sportive, kujtesën dhe pjellorinë. Gratë përdorin Maca për mosbalancim hormonal femëror, problemet menstruale dhe simptomat e menopauzës. Maca është përdorur edhe për kockat e dobëta (osteoporozën), depresionin, kancerin e stomakut, leuceminë, HIV/AIDS, tuberkulozin, disfunksioni erektil (DE), si një afodiziak, dhe për të rritur sistemin imunitar. Rrënja e Maca përmban shumë vlera ushqyese, duke përfshirë edhe acidet yndyrore dhe aminoacidet. Gjatë kolonizimit Spanjoll Maca u përdor si monedhë.
Përdorimi: Në dietën tuaj fillohet me ½ lugë çaji duke e shtuar gradualisht deri në një lugë gjelle disa herë në javë. Përdoret për suprat, sallatat, smoothie. Kombinohet me pluhur kakao për si një suplement energji dhënës.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Maka e Bardhë”

Your email address will not be published. Required fields are marked *