PJESHKE TE THATA
May 26, 2018
PJEPER I THATE
May 26, 2018
Show all

MANGO TE THATA

Category:
Description

(Mangifera indica)

Gati gjysma e mangove ne bote kultivohen ne Indi duke e bere Indinë prodhuesin me te madh ne bote. Mango eshte fruti kombetar i Indise, Pakistanit dhe Filipinet. Eshte gjithashtu edhe pema kombetare e Bangladeshit Mangot jane burim i shkelqyer i vitaminave A dhe C, dhe per ata qe jane
fizikisht aktiv, qofte duke punuar jashte apo per ata qe jane vazhdimisht ne levizje, mango eshte nje menyre e mire per te plotesuar kaliumin e humbur Fruti i mangos ne te cilen fara nuk eshte formuar plotesisht, mund te kombinohet me kripe dhe mjalt per te trajtuar diarene, dobesine e mengjesit, kapsllekun dhe tretjen. Mango gjithashtu sherben per trajtimin e goditjes nga vapa. Triterpene dhe lupeoli qe gjenden te fruti i mangos jane efektive ne frenimin e prostates dhe kancerit te lekures. Ka reth 1000 varietete mangosh ne Indi megjithate vetem disa varietete rriten per tregeti. Mango është frut i pasur dhe konsumi në sasi të mëdha të tij favorizon rigjenerimin e indeve dhe e bën lëkurën tuaj të butë dhe rrezatuese. Mango ka një bërthamë. Nga kjo bërthamë, nxirret gjalpi i mangos, një produkt me vlera të jashtëzakonshme ushqyese. Ai hidraton dhe ushqen lëkurën dhe flokët. Prandaj është i rekomanduar për kujdesin e flokëve të thatë dhe pa jetë, për t’I dhënë lëkurës përkulshmëri dhe butësi.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “MANGO TE THATA”

Your email address will not be published. Required fields are marked *