LULESHTRYDHE TE THATA
May 26, 2018
KIVI TE THATE
May 26, 2018
Show all

MOLLE E THATE

Category:
Description

(Malus Domestica)

Për qëllime mjekësore përdoren frutat e mollës dhe gjethet. Frutat përmbajnë rreth 15 % sheqerna, acide organike e sidomos acid malik, janë të pasura në karotinë (provitaminë A), me vitamina B1, C, E, P, B2, PP, të cilat ndodhen nën lëkurë. Farat e mollës përmbajnë albumina dhe yndyrë. Molla si frutë ka veti freskuese, qetësuese dhe zbutëse. Mollët rekomandohen të përdoren nga
njerëzit me sëmundjet nervore, të cilat shoqërohen me pagjumësi. Ato përdoren me efekt kundër reumatizmave, artritizmit dhe kundër gurëve. Rezultate të mira japin edhe kundër sëmundjeve të mëlçisë. Cipa e jashtme e frutave të mollës ka përmbajtje të lartë vitaminoze.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “MOLLE E THATE”

Your email address will not be published. Required fields are marked *