Maka e Kuqe
May 26, 2018
Xhinkgo Biloba- Fossil Tree
May 26, 2018
Show all

Moringa

Category:
Description

(Moringa Oleifera)

Moringa është një bimë e zonave nën Himalaje të Indisë, Pakistanit, Bangladeshit, dhe Afganistanit. Të gjitha pjesët e bimës janë përdorur në mjeksi si gjethet, lulet, frutat, farat dhe rrënjët. Moringa përmban proteina, vitamin dhe minerale. Moringa është përdorur kryesisht për rënien nga pasha (obezitet) dhe personat e kequshqyer. Për anemi, artrit dhe reumatizëm, astma,
kancer, kapsllëk, diabet, diarre, epilepsi, dhimbje stomaku, ulçer, dhimbje koke, probleme të zemrës, presion të lartë të gjakut, gurët në veshka, mbajtje fluide, çrregullimet tiroide, bakteriale, kërpudhore, virale, dhe infeksionet
parazitare. Moringa është përdorur gjithashtu si një afrodisiak, për të
reduktuar ënjtjet, për rritjen e sistemit imunitar dhe për të shtuar prodhimin e
qumështit të gjirit.
Përdorimi: Në çdo ushqim. Në dietën tuaj fillohet me ½ lugë çaji duke e
shtuar gradualisht deri në një lugë gjelle disa herë në javë.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Moringa”

Your email address will not be published. Required fields are marked *