Miell Soje 500 GR
April 2, 2019
Elb Kokerr 500 GR
April 2, 2019
Show all

Miell Fara Lini 500 GR

Category:
Description

Përmbajtja ushqyese: Farat e thara të linit përmbajnë vaj yndyror, glukozid linamarin, pektinë, enzima etj. Farat e tij janë të pasura me acide- yndyrore esenciale, omega-3 dhe omega-6. Fara e linit përmban 55% të saj acide yndyrore omega -3 dhe që e bën atë burimin kryesor natyral të omega -3 në botë. 50gr fara lini janë të barabarta me 20 fibra.Gjithashtu ai përmban në sasi të ekuilibruar edhe omega-6 që në ushqimin e përditshem e kalon nevojën tonë ditore edhe 20 herë duke krijuar një dis-ekuilibër midis tyre. Lini përmban dy herë me shumë omega-3 së çdo lloj peshku që njihet si burimi kryesor i tyre. Aftesite kuruese: Kanë aftësi për uljen e kolesterolit dhe kanë efekt afrodiziak, ndihmojnë në regullimin e peshës trupore. Njihet edhe si ushqimi i bukurise pasi i jep jetë dhe shkëlqim lëkurës, flokëve, thonjve dhe syve . Farat e Lirit ndihmojnë në uljen e densitetin të gjakut (hollojnë gjakun duke luftuar trombozën), bllokojnë rritjen e qelizave tumorale, Omega -3 edhe pse është yndyrë nuk ndikon aspak në rritjen e peshës trupore, përkundrazi hyn në reaksion me yndyrnat e tjera duke i shkrirë ato sipas studimit të bërë nga Universiteti i Pensilvanias. Prandaj dhe mungesa e tyre bën që organizmi ynë t’i tresë me vështirësi yndyrnat e tepërta të grumbulluara në pjesë të veçanta të trupit. Omega-3 ka aftësi antikanceroze. Farat e Linit mund të përdoren për kurimin e rreth 26 sëmundjeve të ndryshme.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Miell Fara Lini 500 GR”

Your email address will not be published. Required fields are marked *