Miell Misri 500 GR
April 2, 2019
Miell Qiqre 500 GR
April 2, 2019
Show all

Miell Orizi 500 GR

Category:
Description

Mielli orizit përfitohet nga disa fara të cilat quhen Oriza Sativa. Është i pasur me niseshte, dhe nuk përmban shumë proteina. I siguron trupit tonë këto dy gjëra:

-Vitaminat e grupit B: Vetëm se duhet të jetë miell orizi integral,që t’i jap trupit tonë vitaminat B6,B3,B2 dhe B1 por edhe vitaminën E.

-Eshtë pa gluten: Mielli orizit njësoj si dhe nga drithëra që është marrë,është pa gluten. Prandaj dhe personat që kan probleme me tretjen e glutinës ,mund ta konsumojnë.

Mielli orizit i ofron organizmit tonë 360 kalori per 100 gr.

Mielli orizit mund të zëvëndësoj miellin e grurit në përgatitjet e recetave të kripura por edhe të ëmbla, të përshtatshme për personat që kanë intolerancë ndaj glutenit. Për ata që nuk kanë këto probleme mund ta përdorin miellin e orizit të përzier me një miell tjetër sipas dëshirës për të përgatitur beshamel, torta, biskota, pasta, crackers edhe shumë lloje të ndryshme recetash. Përdoret edhe si hollues supash, salcash ose dhe në rizoto për ta bërë kremoze pa përdorur gjalpin. Mjafton vetëm 20 gr miell orizi për ta shtuar në pak ujë të nxehtë përpara se të përzihet me rizoton në minutat e fundit, e trazojmë me lëvizje të shpejta dhe ja ku kemi një rizoto kremoze e shijshme !

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Miell Orizi 500 GR”

Your email address will not be published. Required fields are marked *