Miell Orizi 500 GR
April 2, 2019
Miell Tershere 500 GR
April 2, 2019
Show all

Miell Qiqre 500 GR

Category:
Description

Mielli i Qiqrave, eshte nje miell i shëndetshëm pa gluten dhe plot proteina dhe minerale

Cilësohet si një ndër bishtajat më të lashta. Njihet që prej 500 vitesh dhe në Itali mbërriti nga Lindja e Afërme. Përdoret në mënyra të ndryshme: të freskëta, të përziera me bajame, por edhe të thata në supëra. Janë shumë të pasura me kalcium dhe kanë efekt në uljen e kolesterolit.

Ja 5 arsye pse duhet te gatuani me të:

1. Kolesteroli: Kolesteroli i lartë shton riskun për atak kardiak. Konsumi i qiqrave dhe tërshërës redukton në mënyrë natyrale nivelet e kolesterolit të keq në gjak.

2. Parandalon diabetin:Studimet kanë treguar se konsumi i rregullt i qiqrave parandalon diabetin.

3. Rrëzon kilet: Fibrat në dietën tuaj ju ndihmojnë të rrëzoni kilogramët e tepërt, pasi ju japin për një kohë më të gjatë ndjesinë e ngopjes. Nëse konumoni rregullisht qiqra, keni shanse për të t’u dobësuar.

4. Përmbajtje të lartë proteinash: Qiqrat janë burim i mirë i proteinave, duke ju ndihmuar në formimin e muskujve.

5. Shtojnë energjinë: Qiqrat ju japin energji, pasi kanë përmbajtje të lartë hekuri. Kjo është shumë e rëndësishme veçanërisht për gratë gjatë periudhës së menstruacioneve, shtatzënisë apo gjatë ushqyerjes së fëmijës me gji, si dhe për fëmijët në rritje. Të gjithë ata që vuajnë nga anemia duhe të konsumojnë më shumë qiqra, pasi hekuri është një pjesë integrale e hemoglobinës, që transporton oksigjenin nga mushkritë drejt qelizave të trupit, si dhe një pjesë e rëndësishme për prodhimin e energjisë dhe forcimin e metabolizmit.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Miell Qiqre 500 GR”

Your email address will not be published. Required fields are marked *