Miell Qiqre 500 GR
April 2, 2019
Miell Kinoa 500 GR
April 2, 2019
Show all

Miell Tershere 500 GR

Category:
Description

Mielli i tërshërës zakonisht përdoret në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave dhe supave, por veç kësaj, pa llogaritur vlerat ushqimore, mund të ketë përdorime të tjera që kanë një vlerë jo të vogël. Mielli i tërshërës konsiderohet si një ndër ushqimet që është në gjendje të na bëjë të lumtur, falë përmbajtjes me Vitaminë B1 dhe zink. Mielli i tërshërës mund të zëvendësojë miellrat e tjerë të përpunuar si ai i grurit i tipit 00, për të përftuar një dietë më të ekuilibruar dhe të shëndetshme. Mielli i tërshërës është më pak kalorik por më i pasur në fibra, ka fuqi më të madhe si ngopëse dhe ushqyese. Mund të përdoret për të përgatitur biskota, por edhe bukë dhe supa. Mund ta përdorni për kremrat e perimeve, salcat ose lëngjet nëse ju rezultojnë shumë të lëngshme. Në një rast të tillë shtoni pak miell tërshëre, përziejeni mirë masën derisa të arrijë konsistencën e duhur. Tërshëra është drithi më i përshtatshëm për ata që merren me sportet e rezistencës si vrapi, noti dhe çiklizmi. Për të pasur më shumë energji gjatë ushtrimeve mos harroni ta pasuroni dietën me tërshërë duke nisur nga mëngjesi: bëni biskota të përgatitura në shtëpi me miell tërshëre. Studimet e fundit të botuara në revista të specializuara dëshmojnë se një ushqim i pasur me tërshërë dhe drithëra integrale zvogëlon me 41 % rrezikun e kancerit të gjirit.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Miell Tershere 500 GR”

Your email address will not be published. Required fields are marked *