Miell Kinoa 500 GR
April 2, 2019
Miell Thekre I Pasitur 500 GR
April 2, 2019
Show all

Miell Hikkre 500 GR

Category:
Description

Po të pyesësh çdo student rus që studion jashtë vendit, mbi produktin e vetëm që do të merrnin nga shtëpia, është e sigurt që përgjigjia që do të marrësh është: hikrra. Nëse vizitoni dyqanet me specialitete Ruse, të cilat i gjen në çdo kryeqytet Evropian (sidomos në ato vende ku ka shumë komunitete Ruse) dhe pyesni për ushqimet karakteristike të këtij vendi, përveç pelmenit apo kaviarit, ata do të të përgjigjeshin sërish: hikrra. Rusët kanë një lidhje të ngushtë me hikrrën të cilën e quajnë grechka. Aq e fortë është kjo lidhje sa në Rusi ka një proverb që thotë: qulli i hikrrës është nëna jonë, buka e thekrës është ati ynë.” Historikisht, hikrra ka qenë një produkt mjaft i vlerësuar në Rusi, ndërkohë që pavarësisht vlerave të mëdha, vendet e tjera e injorojnë atë. Hikrra gjithashtu rritet dhe kultivohet në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Francë, një vend ku përgatiten krepat më të mira të hikrrës. Hikrra është e jashtëzakonshme për të zëvendësuar orizin. Mënyra ime e preferuar për të gatuar hikrrën është duke e bërë qull, me pak kripë, duke e përzier mirë për 10 minuta me gjalpë. Ju mund të shtoni mish, qepë, karrota, salcë domatesh dhe të gatuani një hikërr të veçantë. Tek dyqanet e rrjetit Neranxi do te gjeni hikerr kokerr dhe miell hikrre ne paketim 500 gr.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Miell Hikkre 500 GR”

Your email address will not be published. Required fields are marked *