BORONICE AMERIKANE
May 26, 2018
RRUSH I ZI I THATË (KORINTHI)
May 26, 2018
Show all

RRUSH I THATË I BARDHË

Category:
Description

(Vitis vinifera)
Është frut i hardhisë, varieteteve pa farë, që kultivohen në zona të nxehta me verë të gjatë, kryesisht në Greqi dhe Turqi. Ky lloj rrushi quhet edhe stafidhe ose sulltaninë. Përgatitet me tharje në kushte natyrore, në diell, prandaj ruan edhe gjithë vlerat ushqimore.Eshtë dy llojësh: kokërr vogël dhe kokërrmadh. Përdoret për tu ngrënë por gjerësisht edhe në pastiçeri. Ka ngjyrë të verdhë-qelibari dhe një aromë të lehtë të këndshme e karakteristike. Është i pasur
kryesisht në sheqer, që arrin 60-70 përqind, kripëra minerale të potasit, kalciumit etj. Si dhe acide organike që i japin shije lehtësisht majhoshe dhe jo velëse. Vlera kalorike 240-280 kalori/100gr. Në organizëm ka vlera dietike: shton prodhimin e lëngut gastrik në stomak, përmirëson punën e mëlçisë, pastron zorrët, sheqeri i rrushit asimilohet lehtësisht dhe çliron kaloritë për nevojat e organizmit.
Veç faktit se është shumë i shijshëm dhe plot vlera ushqyese, rrushi i thatë është prodhuar në shumë rajone të botës dhe mund të konsumohet i papërpunuara ose të përdoret në gatim, të pjekura dhe në pije. Në Mbretërinë e Bashkuar, Irlandë, Zelandën e Re dhe Australi, fjala “rrush i thatë” është rezervuar për rrushin e thatë me ngjyrë të errët “sultana” që është një rrush i thatë me ngjyrë të artë dhe “rrush pa fara” rrush i thatë i vogël i Korinthit.
Rrushi i thatë është I pasur me fibra dietike, karbohidrate me një indeks të ulët glicemik, dhe minerale si bakër dhe hekur, me një përmbajtje të ulët të yndyrës. Rrushi i thatë shpesh rekomandohet për kontrollin e peshës, sepse ndihmonë në kontrollin e glukozës, funksionimin e mirë të sistemit të tretjes dhe rregullimin e presionit të gjakut. Rrushi i thatë ka një nga përqendrimet më të larta të borit në frutat e thata, që përmban midis 2- 3 mg për 100 gram. Bori mund të jetë i rëndësishëm për ruajtjen e kockave të shëndetshme.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “RRUSH I THATË I BARDHË”

Your email address will not be published. Required fields are marked *