MORINGA 100 g
May 31, 2020
XHINSENG I BARDHË 10 g
May 31, 2020
Show all

SPIRULINA 100 g

Category:
Description

 

 

Spirulina është cilësuar si “super ushqimi” natyral, sepse përmban shumë vlera ushqyese, jashtëzakonisht e pasur me proteina, hekur, beta-karoten (30 herë më shumë se karrotat), vitamina dhe minerale. Spirulina ofron minerale të tilla si hekuri, kalciumi, fosfori, jodi, magnezi, zinku, seleni, bakëri, kromi dhe kaliumi. Spirulina është një lloj alge me ngjyrë blu në të gjelbër, e cila ka një profil super të ushqyeshëm. Mund ta shtoni atë në formë pluhuri në lëngjet që konsumoni përditë. Do të vini re ndryshimin kur merrni spirulina, që jeni me më tepër energji, më të qartë në të menduar dhe me më humor të mirë, se sa në ditët kur nuk e merrni.

10 arsye për të marrë spirulinën përditë.

1 – Spirulina është anti-kancer, lufon shumë sëmundje, duke qënë një antioksidant i fuqishëm. Lufton aneminë, forcon sistemin imunitar. I kthen gjallërinë organizmit.

2 – Burimi i njohur me vitamina B12. Vitamina B12 është esenciale për metabolizmin e çdo qelizë të trupit, prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe zhvillimin e indeve nervore të shëndetshme.

3 – Përdoret kundër lodhjes muskulore tek sportistët, ndihmon në ndërtimin e muskujve, furnizon trupin me oksigjen.

4 – Është burimi më i njohur me beta-karroten. Beta karroten është një antioksidant i fuqishëm që organet tona e konvertojnë në vitaminë A. Vitamina A është e rëndësishme për dhëmbë të shëndetshëm, indet skeletore dhe të buta, mukozës, lëkurës dhe syve.

5 – Spirulina është e pasur me acide yndyrore esenciale (omega 3,6 dhe 9). Sidomos omega 3, i cili luan rol kryesor në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, uljen e kolesterolit të keq, uljen e depresionit, artritit, osteoporozës dhe diabetit. Peshku shpesh është njohur për përmbajtjen e tij me omega, të cilat i marrin nga algat e tilla si Spirulina.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “SPIRULINA 100 g”

Your email address will not be published. Required fields are marked *