HARISSA
March 21, 2018
MACE (Levorja e Arres Moskat)
March 21, 2018
Show all

SUMAK

Categories: ,
Description

Emri Latin: {Rhus Coriaria}

Sumak (Rhus Coriaria) në familje Anacardiaceae, rritet në rajone subtropikale dhe në të gjithë botën, veçanërisht në Afrikë dhe Amerikën e Veriut, është një përbërës thelbësor për gatimet arabe. Sumak është përdorur gjerësisht në gatimet, Turke dhe Levantine, dhe sidomos në kuzhinën libaneze, kokrrat janë të thata dhe të grimcuara për të formuar një pluhur ngjyrë të kuqe-vjollcë dhe ka një shije të përafërt me limonin. Përdoret në gatime të ndryshme ose e tretur në ujë të nxehtë, përdoret në qebape, në peshk ose pulë, Sumak është një nga komponentët kryesore në miksimin e erëzës Za’atar.
Përfitimet shëndetësore të Sumak: Sumak ka vlera diuretike, dhe është përdorur në problemet e zorrëve dhe për reduktimin e etheve. Në Lindjen e Mesme, një pije me kos dhe Sumak është bërë për lehtësimin e problemeve të stomakut. Përmban vitaminë C dhe vitamina të tjera, proteina, fibra dhe minerale si kalium, kalcium, magnez, fosfor. Pothuajse 4% e sumak sipas peshës përmban tanine. Aroma e saj e fortë është rezultat i përmbajtjes së lartë të acidit malik, acidit citrik, acidit fumarik dhe acidit askorbik të pranishëm në kokrra. Zbulimet kanë treguar se përfitimet shëndetësore të Sumakut janë të shumta, anti-fungale, anti- mikrobiale, anti-oksidante, anti- inflamatore. Ekstrakti i Sumak dhe komponimeve të ndryshme bio aktive kanë përfitime potenciale shëndetësore dhe në ushqime të tjera për përdorim industrial. Sumak është e pasur në vitaminë C dhe antioksidant të fortë natyrorë. Ato ndihmojnë në largimin e radikaleve të lira nga trupi, duke e mbrojtur nga sëmundjet degjenerative, duke përfshirë sëmundjet kardiovaskulare, ishemite dhe diabetin. Ndihmon në shërimin e artritit, inflamacionvee të lëkurës, dhe problemvee të frymëmarrjes si bronkit, ftohjet, dhe rruge respiratore. Ka aktivitet antimikrobik që mund të luftojë bakteret si Salmonella. Uji i përzier me sumak pluhur mund të përdoret për trajtimin e perimeve dhe frutave dhe ti pastrojë nga bakteret, është përdorur si antiseptik. Ajo ndihmon në prodhimin e urinës dhe ndihmon në sekretim të materialeve toksike nga trupi. Ajo është përdorur për të kuruar inflamacion të fshikëzës dhe urinimit të dhimbshme. Ka vlera anti-kancer, Në një studim, qelizat e kancerit të gjirit të trajtuara me ekstrakt sumak sëbashku me ilaçet kimioterapeutike janë shumë të efektshme, ndërsa nuk ka efekte negative mbi qelizat e tjera të shëndetshme, ndihmon në rritjen e sekretimit të qumështit të gjirit. Ajo ka estrogjen dhe ndihmon në trajtimin e çrregullimeve menstruale dhe dhimbjeve menstruale.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “SUMAK”

Your email address will not be published. Required fields are marked *