QERSHI E THATE
May 26, 2018
ANANAS I THATE
May 26, 2018
Show all

THANE E THATE AMERIKANE

Category:
Description

(Cornus mas)

Në sajë të përbërësve të saj ka gjetur një përdorim të gjerë në mjekësinë alternative. Kokrrat e thanës kanë një shije paksa të hidhur, por janë të pasura me shumë vlera ushqyese. Ato përmbajnë sheqer, acide organike, vitaminë C. Thanat jo vetëm që hahen të freskëta, por ato mund të bëhen komposto, prevede, marmelatë, të thata, etj. Për shkak të flavanoidit, karatinoidit që përmban, thana ka veti antioksiduese. Po ashtu përmban edhe melatoninë një hormon rregullues i ritmit të jetës. Thana ndalon mpiksjen e gjakut, ndaj ata që vuajnë nga hemofilia këshillohen ta përdorin sa më shumë. Po ashtu është e vlefshme dhe për diabetiket. Ul temperaturat e larta, ndihmon kundra infeksioneve të rrugëve urinare dhe kundra formimit të gurëve në veshka. Frutat e thanës kanë veti të mira rrudhëse dhe bëjnë mirë në rastet e heqjes së barkut, barkut të verës, posaçërisht të fëmijëve të vegjël.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “THANE E THATE AMERIKANE”

Your email address will not be published. Required fields are marked *