THJERRËZA KAFE 500 G
February 23, 2020
FASULE TË BARDHA 500 G
February 23, 2020
Show all

THJERRËZA TË KUQE 500 G

Category:
Description

Thjerrëzat e kuqe janë bishtajore shumë ushqyese dhe me një çmim tepër të arsyeshëm. Thjerrëzat këto bishtajore të rrumbullakëta, kanë formën e një lente që vijnë në konsistenca të ndryshme. Thjerrëzat e kuqe konsiderohen si një ushqim kryesor në guzhina të ndryshme të botës!

Ndër gjithë thjerrëzat, ato me ngjyrë të kuqe, kanë një aromë të ëmbël dhe të veçantë. Ato kanë kokrra të cilat ndahen në gjysëm kur zhvishet lëkura. Ngjyra e saj në të vërtetë mund të variojë nga e kuqja në portokalli, e verdhë ose e artë. Është thjerrëza më e lehtë për tu përgatitur shpejt. Është ndër varietetet e cila ka një konsistencë kremoze dhe në formë pureje në momentin kur e gatuajmë. Kjo është arsyeja pse ato janë përbërësi i përsosur në gatimet tradicionale Indiane, si psh, ato shkojnë me supën me curry dhe suprat e trasha kremoze Është perfekte për përthithjen e shijes që mund ti japin erëzat dhe merr ngyrën e artë kur e gatuajmë. Ato mund të ruhen në frigorifer në një enë me kapak hermetik për periudha të gjata. Varieteti i thjerrëzës së kuqe në fillim ka lëkurë jeshile e errët. Disa nga ngjyrat e këtij varieteti janë: e kuqe e purpurt, e kuqerremtë, e kuqe, dhe rubin. Në Indi, ato quhen “dahl Masur” ndërsa në Amerikë varieteti më i preferuar, është thjerrëza e kuqe e cila ka reflex të bronxtë (si ngjyrë tulle)

Thjerrëzat organike të kuqe janë një ushqim i mirëpritur në komunitetin e veganëve dhe jo-veganëve për shkak të vlerave të larta ushqyese që kanë. Është një ushqim i cili mund të shtohet lehtësisht në dietat e tyre. Gatimi i thjerrëzave të kuqe është tepër i shpejtë, pasi nuk kërkon të lihen në ujë më parë dhe ziejnë shpejtë. Është gjithashtu një zëvendësuese e shkëlqyeshme e mishit që nuk do t’ju shëndoshë , përkundrazi, do të ndihmojë në dietën tuaj për rënien në peshë, po ashtu edhe mbajtjen e saj në parametra normal.
Konsiderohet si një superushqim për shkak të vitaminave dhe mineraleve që ato përmbajnë ndaj trupi juaj do të jetë i lumtur për të marrë. Për shkak të përmbajtjes së lartë të proteinave dhe fibrave, është e nevojshme të përfshihen thjerrëzat e kuqe në dietën tuaj për të marrë përfitimet shëndetësore që ofron.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “THJERRËZA TË KUQE 500 G”

Your email address will not be published. Required fields are marked *