TRUMZA
March 21, 2018
TRENDAFILI AFRIKAN
March 21, 2018
Show all

TRENDAFIL I EGER

Categories: ,
Description

Emri Latin: {Rosa Acicularis}

Trëndafili i egër njihet për vetitë e tij terapeutike. Ai është shumë efektiv kundër diarresë, këshillohet në rast inflamacioni dhe është mbrojtës i enëve të gjakut. Për më tepër, kjo lloj bime përdoret për të luftuar rrufën dhe infeksionet. Trëndafili i egër njihet për vetitë e tij autostimulante dhe antialergjike. Për këtë arsye, ai është shumë efektiv kundër rrufës dhe virozave të dimrit. Ai forcon sistemin imunitar, pasi ka në përbërje të tij të njëjtën sasi vitamine C që kanë edhe agrumet. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, me këtë bimë përgatitej një shurup i ëmbël dhe i trashë që u jepej fëmijëve. Por sot atë mund ta gjesh në farmaci edhe në trajtë tabletash. Trëndafili i egër mund të përdoret edhe për të luftuar dhimbjet e kyçeve që vijnë nga reumatizma apo artriti. Bima njihet gjithashtu për aftësinë që ka në parandalimin e formimit të gurëve në veshka, lufton me efikasitet sëmundjet kardiovaskulare, favorizon përthithjen e kalciumit e hekurit nga stomaku dhe redukton simptomat e infeksioneve urinare. Një tjetër përdorimi trëndafilit të egër, që vjen nga recetat e gjysheve, por edhe mjekësia i ka hapur dritën jeshile, është në rastet e menstruacioneve të bollshme te femrat.Trendafili i eger permban vitaminen C. Rrit rezistencën e organizmit ndaj sëmundjeve gripit, ndalon diarrenë tek fëmijët, forcon sistemin imunitar, ndikon pozitivisht ndaj problemeve të rrugëve të sipërme të frymëmarjes, përdoret në acarimet e rrugëve urinare, e dobishme ndaj dhimbjeve të reumatizmës, zbut dhe largon krimbat nga zorrët, pastron gjakun, efektive në trajtimin e hemorroideve.
Perdorimi : Në 1 gotë me ujë që valon (ose xhezve) (150-200ml) hidhet 7-8 kokrra fruta të thara të trendafilit të egër, uji lihet të vlojë për 5-10 minuta. Hiqet nga zjarri dhe lihet edhe 5 minuta në qetësi, kullohet dhe mund të pihen 2 gota të tilla gjatë ditës.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “TRENDAFIL I EGER”

Your email address will not be published. Required fields are marked *