TURMERIKU
March 21, 2018
TRENDAFIL I EGER
March 21, 2018
Show all

TRUMZA

Categories: ,
Description

Emri Latin: {Thymus serpyllum}

Trumza ndikon në normalizimin e rrahjeve të zemrës, forcon nervat, përmirëson disponimin dhe ndihmon tek pagjumësia. Shikoni për çfarë tjetër mund të përdorni këtë bimë medicinale. Përveç për përmirësimin e shëndetit, trumza është përdorur në gatim, si melmesë. Fletët e grimëcuara imët mund të shtohen në sallatë, picë, vezë, apo specialitete te zgares, supe dhe salca. Trumza, është bimë Shumëvjeçare, gjysmëshkurre me kërcell të gjatë me bazë drunore të shtrirë. Në të zhvillohen rrënjët adventive dhe në majë mbaron me fletë rozete (të dekoruara). Kjo bimë medicinale bimore lulëzon nga qershori deri në gusht. E gjithë bima është me shumë erë aromatike dhe me shije të këndshme, idomos kur fërkohet. Përbërësit medicinal sherues janë gjetur në gjethe dhe lule, kështu që duhet që ti mbledhim me kujdes. Gjethet dhe kërcelli të trumzës përmbajnë vajra esenciale, përfshirë thymol dhe Carvacrol dhe flavonoids që i relaksojnë muskujt. Për çfarë mund të përdoret trumza! Vaji esencial i trumzës ka efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular, sepse normalizon punën e zemrës, forcon nervat, përmirëson disponimin, ndihmon ndalimin e pagjumësisë…etj. Gjithashtu, trumza ndikon në kapilarë duke e bërë zgjerimin e tyre. Çajrat nga kjo barishte kanë një efekt të dobishëm për organe të tretjes, dhe janë përdorur për trajtimin e traktit respirator sepse nxit largimin e mukusit.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “TRUMZA”

Your email address will not be published. Required fields are marked *