SHEREBELA
March 21, 2018
TRUMZA
March 21, 2018
Show all

TURMERIKU

Categories: ,
Description

Emri Latin: {Curcuma Longa}

Erëza e Turmerikut me ngjyrë portokalli, e njohur për përdorimin e saj në kuzhinën indiane dhe të vendeve të tjera aziatike, ka një përbërës aktiv të quajtur curcumin, një antioksidues i fuqishëm. Ka efekte luftuese ndaj kancerit në të gjithë fazat e zhvillimit të tumoreve. Kurkumën mund ta perdorni në supë, në sallatë, në mish ose në makarona. Është një antiseptik natyral, ka fuqi antibakteriale dhe shërben si një dezifektues në rast çarjeje apo djegieje. Kur kombinohet me lulelakrën është zbuluar se curcuma parandalon kancerin e prostatës dhe frenon rritjen e kancerit ekzistues të prostatës. Kurkuma frenon kancerin e gjirit nga përhapja në mushkri. Parandalon dhe vret melanomën (kancerin e lëkurës). Redukton riskun e leuçemisë. Është një detoksifikues natyral për mëlçinë. Parandalon dhe pengon zhvilimin e sëmundjes së Alzheimer-it. Mund të parandalojë përhapjen e metastazave. Është një anti-inflamator natyror që punon njësoj si medikamentet kundër inflamacionit, por pa efekte anësore. Ka aftësi të ngadalësojë zhvillimin e sklerozës së shumëfishtë. Është një përbërës natyror kundër dhimbjeve. Mund të ndihmojë për rënien nga pesha. Në mjekësinë kineze, turmeriku përdoret prej shekujsh për të trajtuar depresionin. Meqënëse ka veti anti-inflamatore, është një trajtues natyral për të gjtiha format e artritit. Ndihmon në trajtimin e psoriasis dhe problemeve të tjera të lëkurës.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “TURMERIKU”

Your email address will not be published. Required fields are marked *