VAJ I FARAVE KIA
February 15, 2020
VAJ MCT C8 100% KOKOS
February 15, 2020
Show all

 VAJ MAKADAMIA  

Category:
Description

Vaji i arrës Makademia, i përsosur për kuzhine dhe kozmetike. Pema e Makademias, me shkëlqimin e saj, gjethet me gjelbërim të përjetshëm, është vendase e zonës subtropikale të Australisë. Ato quheshin pemët Kindal Kindal nga Aboriginesët (vendasit e lashtë
të Australisë), dhe arrat e tyre ishin një shtesë në dietën e tyre për mijra vjet derisa u zbulua dhe u kultivua nga tregtarët Europinë. Baroni Ferdinand von Mueller, një prej botanistëve më të rëndësishëm të Australisë së shekullit të XIX-të, në 1857 e klasifikoi pemën dhe e quajti atë për nder të mikut të tij John Macadam, lektor në Institutin Filozofik në Victoria, Australi. Australia ende mban vëndin e parë për prodhimin e makademias, e ndjekur nga Hawaii, Afrika e Jugut, Kenia dhe Guatemala. Vaj i makademias (ose vaji i arrës së makademias) përftohet nga brumi i arrës së Makademias (Macadamia Integrifolia).
Vaj Makademia përdoret në kuzhinë për të skuqur ose për sallatë dhe në kozmetikë si një hidratues ose fiksues për aromën. Vaji Makademia përmban 60% acid oleik, si vaji i ullirti, 19% acid palmitoleik, 1-3% acid linoleik dhe 1-2% alfa acid linoleik. Disa varietete përmbajnë dhe omega 6 dhe omega 3. Është vaj i qëndrueshëm për shkak të përmbajtjes së ulët të yndyrave poliinsature.
Përdorimi në kuzhinë: Vaji Makademia është ideale për skuqje sepse e ka temperaturën e vlimit shumë të lartë. Përmban 85% yndyra monoinsature; Ka rezistence në raft 1-2 vjet; Vetitë antiinflamatore mund të ndihmojnë për kujtesën dhe astmën.

Përdorimi në kozmetikë: Vaji makademia është i lehtë dhe i përshtatshëm për lëkurën dhe me stabilitet oksidativ të lartë. Përdoret si hidratant për fytyrën. Për pjesën rreth syve për reduktimin dhe eliminimin e rudhave në këtë zonë. Pastrues për make-up. Përdoret për trupin pas dushit. Për flokët përdoret pasi ta kemi tharë kokën, lyejmë duart dhe i bëjmë masazh flokëve në fund por jo pjesës së skalpit.
E gjeni tek dyqanet e rrjetit Neranxi ne paketim 100ml.

Reviews (0)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “ VAJ MAKADAMIA  ”

Your email address will not be published. Required fields are marked *